Aktywność fizyczna to bardzo ważny element zdrowego stylu życia. W połączeniu z dietą, ćwiczenia bardzo dobrze wpływają na działanie całego organizmu. Jeśli priorytetem treningowym jest zaangażowanie wszystkich mięśni do pracy oraz poprawa jakości i elastyczności skóry, warto włączyć do swojej rutyny ćwiczenia z użyciem hantli regulowanych.
Zastosowanie hantli regulowanych
Hantle regulowane stanowią bardzo uniwersalny sprzęt treningowy. Ich główne przeznaczenie to ćwiczenia siłowe, jednak te o mniejszej wadze z powodzeniem można wykorzystać również do fitnessowych układów w rytm muzyki. Wykorzystanie hantli regulowanych do ćwiczenia mięśni rąk to standard, coraz częściej natomiast sprzęt ten używany jest jako zamiennik sztangi podczas treningu dolnych partii ciała.
Hantle regulowane – budowa, rodzaje
Hantle regulowane budową przypominają popularną sztangę. Różnice stanowi długość gryfu. W przypadku hantli jest on krótki na tyle, by trzymanie go w jednej ręce było wygodne. Decydując się na kupno sprzętu, należy pamiętać, że poszczególne produkty mogą różnić się ciężarem. Zwykle jest to waga do 50 kilogramów. Fakt, że w zestawie poza gryfem są talerze o różnej ciężkości, sprawia, że hantle regulowane to bardzo dobre rozwiązanie nawet dla początkujących. Rozpoczynając treningi, ćwiczenia można wykonywać z najmniejszym obciążeniem, a w miarę możliwości dokładać kolejne kilogramy. Możliwość regulacji, sprawia, że hantle to sprzęt, który w zupełności wystarczy do wykonania mocnego treningu angażującego wszystkie partie mięśniowe. Do najbardziej popularnych regulowanych hantli należą produkty bitumiczne oraz żeliwne. Czym się różnią?
Hantle regulowane – żeliwne czy bitumiczne?
Hantle żeliwne cechują się niebywałą trwałością, w związku z materiałem, z którego zostały wykonane (żeliwem). Hantle bitumiczne to mieszanka lepiszcza, kruszywa, wypełniacza zamknięta w tworzywie sztucznym. Materiał wykonania powoduje różnice, które mogą pomóc w decyzji, które hantle wybrać do treningu. Jakie konkretnie?
– Trwałość – hantle żeliwne bardzo rzadko ulegają uszkodzeniom, bitumiczne natomiast łatwiej się odkształcają.
– Wielkość – hantle bitumiczne są większe od żeliwnych, z racji wykorzystanego do produkcji materiału. Rozmiar talerzy zwykle również jest większy, a co za tym idzie mniej poręczny.
– Bezpieczeństwo – tu przeważają hantle bitumiczne. Są delikatniejsze, posiadają warstwę amortyzującą, która zmniejsza ryzyko powstania rys w podłożu.
– Cena – hantle bitumiczne są zdecydowanie tańsze od ich żeliwnych odpowiedników.
Hantle regulowane to sprzęt bardzo praktyczny a wybór rodzaju to kwestia indywidualna. W obu przypadkach regularny trening pozwoli na osiągnięcie dobrych efektów.
About the author