Powody, dla których warto posiadać hantle regulowane w domowej siłowni

ByDaniel

Powody, dla których warto posiadać hantle regulowane w domowej siłowni

Na rynku można znaleźć mnóstwo urządzeń i akcesoriów przydatnych podczas wykonywania treningu siłowego w zaciszu własnego domu. Na uwagę zasługują zwłaszcza hantle regulowane, ponieważ ćwiczenia z ich wykorzystaniem okazują się wyjątkowo efektywne. Występują one zarówno w formie żeliwnej (stop żelaza z węglem), jak i bitumicznej (mieszanka kruszywa i lepiszcza pokryta grubą warstwą tworzywa sztucznego). 

Kilkuelementowa konstrukcja 

Hantle regulowane przede wszystkim tym różnią się od stałych odpowiedników, że bez problemu pozwalają na modyfikację obciążenia. Z jednej strony wpływa to na wzrost wydajności treningu, z drugiej zaś daje szansę na użytkowanie przez więcej niż jedną osobę (np. ojca i syna lub męża i żonę). Główną rolę odgrywa tutaj zestaw talerzy o zróżnicowanej masie i średnicy (np. 1, 2,5, 5 kg). Są one umieszczane na krótkim gryfie, czyli stalowym drążku z charakterystycznymi żłobieniami, który posiada długość od 35 do maksymalnie 50 cm. Ostatni element to funkcjonalne zaciski, optymalnie zabezpieczające talerze przed przypadkowym zsunięciem się z gryfu. Dodajmy, że standardowe hantle regulowane o łącznej wadze 20 kg kosztują w granicach 200-250 złotych. Ich zakup nie obciąża zatem nadmiernie domowego budżetu.

Uniwersalność to kluczowa zaleta

Hantle regulowane umożliwiają wykonywanie ćwiczeń nie tylko metodą progresywną, ale również degresywną. Oznacza to, że osoba trenująca jest w stanie uzyskać w pełni satysfakcjonujące rezultaty za pomocą jednego przyrządu – bez konieczności stosowania dodatkowych rozwiązań. Przekłada się to bezpośrednio na sporą oszczędność pieniędzy. Dysponując omawianymi hantlami, skutecznie zrealizujemy takie czynności, jak choćby wiosłowanie, przysiady, wykroki, wyciskanie nad głową, rozpiętki, wznosy bokiem czy uginanie ramion. W ten sposób dosyć szybko rozbudujemy klatkę piersiową, bicepsy, nogi, plecy i barki. Oczywiście przy okazji zrzucimy zbędną tkankę tłuszczową oraz estetycznie wysmuklimy całą sylwetkę. Warto też podkreślić, że hantle regulowane:

– w znacznym stopniu niwelują dysproporcje mięśniowe (ze względu na odrębną pracę każdej części ciała)

– zapewniają bardzo szeroki zakres ruchu, pobudzając tym samym większą liczbę włókien 

– eliminują ryzyko doznania poważnej kontuzji (poprzez maksymalizację kontroli nad obciążeniami)

– nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca (świetny wybór do mieszkania w bloku)

– nie zagrażają kondycji stawów (dłonie układają się naturalnie wzdłuż tułowia)

– nie wymagają obecności osoby asystującej w trakcie treningu

About the author

Daniel administrator